Jak vybírat interiérové dveře?
Funkčnost na prvním místě
Interiérové dveře vás v bytě doprovází skoro na každém kroku. Dejte si proto záležet na tom, aby nikde nepřekážely a nebrzdily vás v každodenním provozu. Otočné dveře jsou klasika. Dvoukřídlové dveře budí dojem luxusu a perfektně se vyjímají v rozlehlých místnostech. Posuvné dveře ušetří v prostoru místo, a proto jsou ideální do menších bytů. Posouvat dveře na stěnu nevyžaduje speciální stavební úpravy, zatímco posouvat dveře do pouzdra už znamená zásah řemeslníka a výrobu sádrokartonové nebo zděné příčky.
Dojem intimity nebo otevřeného prostoru
Zamyslete se také nad tím, kde budou vaše nové dveře umístěné. U sociálního zařízení dáte určitě přednost intimitě a sáhnete raději po dveřích s celkovou dřevěnou výplní. Chcete prosvětlit dětský nebo obývací pokoj? Dveře s prosklenými částmi rozproudí v bytě světlo.
Nepodceňujte sílu dekoru
Interiérové dveře hrají v celkovém vzhledu interiéru důležitou roli. Proto vás při výběru dveří do bytu jistě jako první zaujme design. Rozhodněte se, zda budou vaše nové dveře jednou z dominant pokoje nebo se budou tvářit nenápadně. Dekor ve výrazných barvách přitahuje pozornost. Kdežto dekor v barvě okolního prostředí (podlahy, nábytek) dodá dveřím nenápadnou eleganci. Barevné nuance dřeva nejlépe zhodnotíte na vlastní oči. Přijďte se podívat do naší vzorkovny podívat na barevné spektrum dostupných dekorů.
Na materiálu záleží
Při výběru dveří nezapomeňte klást důraz i na materiál, z něhož jsou vyrobeny. Masivní dřevěné dveře uvítají milovníci přírodních materiálu, ale je třeba mít na paměti, že takové dveře jsou těžší a bude se s nimi o trošičku hůř manipulovat. Naproti tomu papírová vošina je lehoučká a ideální do dětských pokojů nebo místností pro hendikepované. Zlatá střední cesta, DTD, dřevotřísková deska, je standard s poměrně pevnou strukturou a dobrou izolací hluku.
Povrchová úprava přizpůsobená prostředí
Povrchová úprava dveří by měla snést veškeré nároky prostředí, ve kterém budete dveře používat. CPL laminát v hladké nebo 3D plastické struktuře dobře odolá nárazům a odřeninám. Ideální do bytů s dětmi nebo zvířaty. Stálobarevnost a snadná údržba jsou další skvělé vlastnosti těchto povrchových úprav. Barevný lak nebo levná fólie obstojí v domácnostech s běžným provozem.
Se zárubněmi nebo bez?
Dveře můžete pořídit samostatně, je třeba ale dbát na to, aby stará futra unesla tíhu nových dveří a ony do nich dobře zapadaly. Pro plnohodnotnou funkčnost dveří a ucelený vizuální dojem je ideální volbou namontovat spolu s dveřmi i nové zárubně. Pro výběr obojího mějte připravené rozměry. Moderní a stále populárnější jsou bezfalcové (neviditelné) zárubně.
Jak vybírat vchodové dveře?
Stejně jako interiérové. Vlastnost, která u vchodových dveří hraje prim je bezpečnost. Míru zabezpečení dveří určuje bezpečnostní třída, přičemž třída číslo jedna je nenáročná na překonání a třída šest se používá pro velmi vysoké zabezpečení třeba trezorů. Neméně důležitou roli při výběru venkovních dveří hraje zámek. Jeho stupeň bezpečnosti by se měl shodovat s třídou bezpečnostních dveří.
U vchodových dveří záleží na vlastnostech jako je hluková a protipožární izolace. I ta se rozlišuje třídami. Doba tepelné izolace se uvádí v minutách. Minimální zákonné nároky na odolnost proti požáru v panelákovém bytě vyžadují třídu 30 (minut).
Nevíte si s výběrem dveří rady? Je vám něco nejasné nebo se prostě jen nemůžete rozhodnout? Jsme tu pro vás. Kdykoliv připraveni poradit a podat pomocnou ruku.